تبلیغات
فجر - ماه رجب
فجر
فجر وبلاگی فرهنگی اجتماعی
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


فجر وبلاگی فرهنگی اجتماعی،فجر وبلاگی فرهنگی اجتماعی،فرهنگ،فجر،وبلاگ فجر،فجر 123،اجتماعی،فرهنگی،فجر وبلاگی فرهنگی اجتماعی،فرهنگ،فجر،وبلاگ فجر،فجر 123،اجتماعی،فرهنگی،فجر وبلاگی فرهنگی اجتماعی،فرهنگ،فجر،وبلاگ فجر،فجر 123،اجتماعی،فرهنگی،فجر وبلاگی فرهنگی اجتماعی،فرهنگ،فجر،وبلاگ فجر،فجر 123،اجتماعی،فرهنگی،فجر وبلاگی فرهنگی اجتماعی،فرهنگ،فجر،وبلاگ فجر،فجر 123،اجتماعی،فرهنگی،فجر وبلاگی فرهنگی اجتماعی،فرهنگ،فجر،وبلاگ فجر،فجر 123،اجتماعی،فرهنگی،

مدیر وبلاگ : f -j -r mn
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما كدام یك از مناسبت های زیر اهمیت بیشتری دارد؟
مناسبت های ماه رجب

تهران- ماه مبارك رجب دارای مناسبت های متعددی است كه ولادت امام باقر ، امام هادی ،جواد الائمه ،امیرالمومنین ، موسی بن جعفر(علیهم السلام) و مبعث رسول مكرم (ص) از آن جمله اند.

1391/03/02 - 16:02

** اول رجب:

سالروز ولادت پیشوای پنجم، حضرت امام محمد باقر (علیه السلام) است كه درنخستین روز از ماه رجب سال 57 هجری در مدینه منوره به دنیا آمد. آن حضرت چهار سال از عمر مباركش را در زمان جد بزرگوارش امام حسین (علیه السلام) گذراند و35 سال با پدرش امام سجاد (علیه السلام) و پس از شهادت پدر، 18 سال زندگی كرد كه مدت امامت آن حضرت را تشكیل می دهد.

امام باقر (ع) در روز هفتم ذی حجه از سال 114 هجری در سن 57 سالگی به شهادت رسید.

** دوم رجب:

امام علی بن محمد الهادی (علیهما السلام)، دهمین امام و پیشوای شیعیان در روز دوم رجب یا پنجم رجب از سال 212 یا 214 هجری در روستایی به نام 'بصریا' نزدیك مدینه منوره به دنیا آمد. و طبق برخی روایات در روز سوم رجب یا25 جمادی الثانی از سال 254 هجری در سامرا به شهادت رسید.

امام هادی(ع) 6 سال و 5 ماه همراه با پدر زندگی كرد و پس ازشهادت پدر33 سال زیست كه مدت امامتش به شمار می رود.

** دهم رجب:

امام نهم، حضرت محمد بن علی الجواد (ع) در روز جمعه دهم ماه رجب ازسال 195 هجری به دنیا آمد.آن حضرت در سن 8 یا9 سالگی به امامت رسید و 17 سال مدت امامتش به طول انجامید، یعنی عمر مباركش از 26 سال تجاوز نمی كند. ولی به هر حال سن و سال برای آن بزرگواران و پیشوایان معصوم مطرح نیست، چه این كه آن ها برگزیدگان خدایند و از آغاز تولد، انسان كامل هستند.

امام جواد روز ششم ذی حجه یا به قولی در روز آخر ماه ذی قعده ازسال 220 هجری به شهادت رسید.

** 13 رجب

حضرت امیرالمومنین روز13 رجب و33 سال قبل از هجرت در كعبه خانه خدا به دنیا آمد. او نخستین و آخرین كسی است كه در كعبه زاده می شود.

حافظ گنجی شافعی در الكفایه خود در این باره می گوید:

امیرالمومنین علی بن ابی طالب در مكه در بیت الله الحرام، شب جمعه 13 رجب،33سال پس از عام الفیل، متولد شد. هیچ كس جز او در خانه خدا به دنیا نیامده و نخواهد آمد و همین برای تعظیم مقام والایش كافی است.

** 25 رجب:

در این روز، هفتمین اختر تابناك آسمان امامت و ولایت حضرت امام موسی كاظم (علیه السلام) در سن 55 سالگی در سال 183 در زندان سندی بن شاهك (لعنه الله علیه) و به دستور هارون الرشید عباسی (لعنه الله علیه) به شهادت رسید.

امام كاظم (علیه السلام) كه معروف به باب الحوائج است 55 سال مدت عمر مباركش بوده كه 25 سال آن دوران امامتش است.

** 27 رجب:

یكی از بزرگ ترین اعیاد اسلامی است. روزی است كه رسول خدا به پیامبری مبعوث شد و وحی بر آن حضرت نازل گشت. امروز روز ولادت اسلام است و روزی است كه مردم از ظلمات بیرون آمدند و به نور پیوستند، لذا بر امت است كه امروز را درسراسر جهان جشن بگیرند و شادمانی كنند: جشنی بزرگ كه سزاوار این روزبسیار بزرگ باشد.

حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) دوران بعثت را چنین تعریف می كند: پیامبر در حالی برانگیخته شد كه مردم در فتنه ها و آشوب ها و سرگردانی های دوران جاهلیت گرفتار بودند، همان فتنه ها كه طناب خانه دین را می گسست و ستون های ساختمان یقین را درهم می ریخت. در اصل دین اختلاف افتاده و مطلب بر مردم مشتبه شده بود، آن سان كه راه رهایی از آن حیرت ها و سردرگمی ها تنگ شده و مصدر هدایت وراهنمایی از دیدگانشان مخفی مانده بود.

پس راه حق گمنام و كوری ضلالت، جهان را فراگیر شده بود. خداوند و پروردگار خودرا نافرمانی می كردند و شیطان دور شده از رحمت الهی را اطاعت می نمودند. ایمان ازمیان رفته بود و ستون هایش درهم ریخته و نشانه هایش ناشناخته مانده و راه هایش فرسوده و جاده هایش برطرف شده بود.

شیطان را فرمان می بردند و در راه هایش گام می نهادند و به آبخورهایش سر می زدند و شیطان پرچم های خود را توسط آنان برافراشته می كرد. در فتنه هایی كه مردم راپایمال نموده و همگی در آن سرگردان و گرفتار آمده بودند.

(نهج البلاغه، خطبه 2)

ماه رجب و ماه شعـبان و ماه رمضـان شــرافت زیـادی دارند و در فضیلت آنها روایات بسیاری وارد شده است.
 از حضرت رسول (ص) روایت شده كه : ماه رجب ماه بزرگ خدا است و ماهى در حرمت و فضـیلت به آن نمى‏رسد و جنگیدن با كافران در این ماه حرام است .و رجب ماه خـدا است و شـعبان ماه من است و  ماه رمضان ماه امت من است كسى كه یك روز از ماه رجب را روزه  بگیرد، موجب خشنودى خدای بزرگ می‌گــردد و غضب الهى از او دور می گردد و درى از درهاى جهنم بر روى او بسته گردد. و همچنین فرمود كه: رجب نام نهـرى است در بهشت که از شیر سفیدتر و از عسـل شیرین‏تر است. هر كس یك روز از رجب را روزه بگیرد البته از آن نهر بیاشامد. از امام صادق(علیه السلام) روایت است كه حضرت رسول اکرم( ص) فرمود كه: ماه رجب ماه استغفار امت من است پس در این ماه بسـیار طلب آمرزش كنید كه خدا آمرزنده و مهربان است و رجب را "أصب" مى‏گویند زیرا كه رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار ریخته مى‏شود پس بسیار بگوئید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ».

اعمال ماه رجب
اینها اعمالی است كه انجام دادن آنها متعلق به همه ماه است و اختصاصى به روز معینی ندارد و آن چند مورد است :
► از حضرت رسول اکرم(ص) روایت شده كه: هر كس در ماه رجب صد مرتبه بگوید:
«أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَحْدَهُ لا شَرِیكَ لَهُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ» و آن را به صـدقه ختم فرماید حق تـعالى براى او به رحـمت و مغفرت و كسـى كه چهار صد مرتبه بگوید بنویسد براى او اجر صد شهید عطا فرماید و همچنین روایت است: كسى كه در مـاه رجب هزار مرتبه "لا إِلَهَ إِلا اللهُ" بگوید خداوند عز و جل براى او صد هزار حسـنه عطا کند و براى او صد شـهر در بهشت بـنا فرماید .
►كسى كه در رجب در صبح هفتاد مرتبه و در شب نیز هفتاد مرتبه بگوید:
"أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ" و پس از اتمام ذکر، دست‌ها را بلند كند و بگوید:
"اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِى وَ تُبْ عَلَىَّ" اگر در ماه رجب بمیرد خدا از او راضى باشد و به بركت ماه رجب، آتش او را مس نكند .
► در کل این ماه هزار مرتبه ذکر:
أَسْتَغْفِرُ اللهَ ذَا الْجَلالِ وَ الْإِكْرَامِ مِنْ جَمِیعِ الذُّنُوبِ وَ الْآثَامِ " گفته شود؛ تا خداوند رحمان او را بیامرزد .
► هر كه در روز جمعه ماه رجب صد مرتبه سوره قل هو الله أحد را بخواند براى او در قیامت نورى شــود كه او را به بهشت بكشاند.
► سه روز از این ماه را كه پنجشنبه و جمعه و شنبه باشد روزه گرفـته شود. زیرا كه روایت شده هر كـس در یكى از ماه‌هاى حرام، این سه روز را روزه بدارد حق تعالى براى او ثواب نهصد سال عبادت بنویسد.
► از حضرت رسول اکرم(ص) روایت شده است كه: هر كس در یك شب از شب‌هـاى ماه رجب ده ركعت نماز به این نحو که در هر ركعت حمد و قل یا ایها الكافرون یك مرتبه و توحید سه مرتبه بخواند، خداوند گناهان او را می‌آمرزد.

 
نوع مطلب : مذهبی، 
برچسب ها :
          
سه شنبه 2 خرداد 1391

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی